Vznik a vývoj pneumatik

Kde se vlastně vzal nápad na pneumatiku, tedy na naprosto klíčový element v rozvoji dopravy? Historie sahá více než 150 let do minulosti, takže nejde o žádnou novinku.

Robert William Thomson si roku 1837 patentuje svůj další vynález, pneumatiku. K čemu ale je? K ničemu. Doba nemá pro tuto pokrokovou technologii žádné využití, takže se na ni na další půl století zapomíná.

Druhý objev na sebe tedy nechá čekat dalších 40 let, kdy John Boyd Dunlop vyvíjí pneumatiku znovu a hle, jeho doba už něco takového dokáže ocenit. Původní záměr, se kterým ji Dunlop sestrojil, je velmi prozaický – chtěl svým dětem pomocí gumy zlepšit zážitek z jízdy na tříkolce.

A protože je i dnes značka Dunlop velkým pojmem v produkci pneumatik, vidíme, že jeho nápad se ujal. Pneumatiky brzy našly uplatnění u jízdních kol a brzy stála u samého zrodu automobilismu a letectví.

Tip: Používejte pravidelně i zimní pneumatiky, pojištění vozidel pak dostanete u některých pojišťoven levněji. To se vztahuje i na havarijní pojištění.

{ Comments are closed! }